A labdarúgó-ügynökök és tevékenységük

Jelen bejegyzésünkben néhány olyan alapvető kérdéssel foglalkozunk, amelyek a labdarúgó-ügynökökkel, illetve tevékenységükkel összefüggésben gyakran felmerülnek.

Labdarúgó-ügynök, játékosügynök, játékosmenedzser, vagy játékosközvetítő?
Mit csinál egy labdarúgó-ügynök?
Mi szükséges ahhoz, hogy valaki labdarúgó-ügynök lehessen?
Mit nem csinál és mit nem csinálhat egy játékosügynök?
Milyen szaktudás, szakértelem szükséges az ügynöki tevékenységhez?


kulcsszavak: Labdarúgó-ügynök, játékosügynök, játékosmenedzser, játékosközvetítő, football agent, player agent, fifa agent, játékosügynökség, labdarúgó-ügynökség, Kingwood, Kingwoodsport

Szerző

FIFA licensszel rendelkező labdarúgó-ügynök, jogász, társalapító és ügyvezető

Labdarúgó-ügynök, játékosügynök, játékosmenedzser, vagy játékosközvetítő?

      Ezeket a kifejezéseket gyakran használják a labdarúgókat -, illetve esetenként edzőket vagy klubokat - segítő szakemberekkel kapcsolatosan. De mit is jelentenek ezek és milyen különbségek vannak közöttük?

      A hétköznapi szóhasználatot tekintve valamennyi fenti kifejezés helyes, és ebben az értelemben a négy fogalom lényegében ugyanazt jelenti, viszont -, ahogy lentebb látni fogjuk, - szakmai szempontból apró különbségek azért felfedezhetőek az egyes szavak jelentése között.

      A labdarúgó-ügynök (vagy játékosügynök, esetleg játékosmenedzser) lényegében az a - leginkább - jogi és gazdasági kérdésekkel foglalkozó sportszakember, aki a hivatásos labdarúgók sportszerződéseinek megkötése (módosítása, jogszerű megszüntetése), illetve az erre irányuló egyeztetési eljárás során (illetve a pályán kívüli ügyeinek intézésében) nyújt segítséget, biztosít képviseletet ügyfelei (leginkább játékosok) számára. Azzal a kérdéssel, hogy mivel foglalkozik pontosan egy labdarúgó-ügynök, bejegyzésünk lentebbi részében foglalkozunk részletesebben.

      Megemlítendő, hogy a kapcsolódó jogi szabályozás sem következetesen alkalmazza ezeket a fogalmakat, illetve a különböző gazdasági és sportszakmai cikkek is gyakran felváltva, egymás szinonimájaként használják ezeket. A hatályos sporttörvényünk, illetve a kapcsolódó - rendeleti szintű - szabályozás alapvetően a játékosügynök kifejezést használja (egyébként abból is adódóan, hogy nemcsak a labdarúgásra, hanem általános jelleggel a látvány-csapatsportágakra vonatkozóan állapít meg szabályokat), holott egyébként nincs olyan korlátozó szabály, amely alapján ne jöhetne létre edző, klub vagy szövetség és az ügynök, menedzser között megállapodás ilyen jellegű szolgáltatások végzésére, sőt, a FIFA, illetve az MLSZ vonatkozó szabályzatai - általánosabb, tágabb értelmezési lehetőséget biztosító szóhasználattal - labdarúgó-ügynököt (football agent) említenek, és - habár ez a gyakorlatban ritkábban fordul elő - kifejezetten rögzítik annak lehetőségét, hogy az ügynök, vagy menedzser akár edzővel, klubbal vagy szövetséggel szerződjön ügynöki, menedzseri szolgáltatások ellátására. Ennek megfelelően általánosan nemcsak játékosügynökökről (player agent), hanem átfogóbb, kiterjedtebb kifejezéssel élve labdarúgó-ügynökökről is beszélhetünk. Következésképpen a labdarúgó-ügynök (vagy menedzser) fogalma tágabb kört ölel fel, mint a játékosügynöké (minden játékosügynök labdarúgó-ügynök, de nem minden labdarúgó-ügynök játékosügynök:)), ugyanakkor ennek a megkülönböztetésnek számottevő gyakorlati jelentősége egyébként (arra tekintettel, hogy az ügynökök az esetek döntő többségében játékosokat képviselnek) nincs, és ebből adódóan hallhatjuk gyakran a labdarúgó-ügynök, játékosügynök, játékosmenedzser kifejezéseket egymás szinonimájaként. (Megemlítendő egyébként még az is, hogy a jelentésbeli különbség abból is eredeztethető, hogy a kifejezés nem feltétlenül került pontosan átvételre az angolból a magyar nyelvbe).

      Bejegyzésünkben mi is felváltva fogjuk használni ezeket a kifejezéseket, ugyanakkor ezek alatt ugyanazt a fogalmat (a labdarúgó-ügynököt) fogjuk érteni, továbbá azokban az esetekben, amikor a játékosügynök kifejezést említünk, akkor azon az edzők, klubok vagy szövetségek képviseletét is ellátó labdarúgó-ügynököket is értjük (ahol a szövegkörnyezetből egyértelműen nem következik kizárólag a játékosok képviseletére kiterjedő tevékenység).

      A játékosközvetítő kifejezés korábban - lényegében a FIFA által létrehozott új licenszrendszer bevezetését megelőzően - volt divatos, és az MLSZ korábbi szabályzata is így hivatkozta a labdarúgó-ügynököket, ez a kifejezés azonban mostanra már gyakorlatilag kikopott a kapcsolódó szóhasználatból.

    Mit csinál egy labdarúgó-ügynök?

        Röviden összefoglalva, szinte mindent, ami egy játékos életében pályán kívüli teendőként felmerülhet. Az ügynök a játékos „legjobb barátja” és tevékenységét a játékos – főként sportszakmai, jogi és gazdasági – érdekeinek elsődleges figyelembevételével végzi.

        A játékosügynökök által nyújtott legtipikusabb szolgáltatás a klasszikus ügynöki tevékenység, amelynek keretében az ügynök a sportszerződés megkötésére (módosítására, esetenként - jogszerű - megszüntetésére) irányuló eljárás során képviseli az ügyfelet és ellát minden olyan feladatot, ami - az ügyfél oldalán - teendőként felmerül (egyeztet a játékos helyett, fogadja a klubok részéről érkező megkereséseket és ajánlatokat, felveszi, illetve tartja a kapcsolatot a többi – potenciális – szerződő féllel, tárgyal a játékos nevében, tanácsot ad a számára, „fogja a kezét” a szerződéskötési tárgyalások alatt és a szerződés megkötése alatt (is), annak érdekében, hogy az ügyfelek jogai és érdekei a lehető legteljesebb körűen érvényesülhessenek).

        Beszélhetünk továbbá egyéb, kiegészítő ügynöki szolgáltatásokról is, ezek a legkülönbözőbbek lehetnek, de tipikusan a következők tartoznak ide: a játékos nem sportszerződéssel kapcsolatos tárgyalási, egyeztetési teendői (szponzorációs, merchandising szerződésekkel kapcsolatos ügyintézés), médiaszereplésekkel kapcsolatos nyilatkozatok előkészítése, közösségi média profilok és bejegyzések kezelésével, és PR-ral kapcsolatos tanácsadás, esetleg a játékos képviselete a médiában. De ide tartozik minden olyan további ügyintézés, ami a játékos életében felmerül (pl.: ingatlanvásárlás, -eladás, bérbe adás során történő segítségnyújtás, különböző szakértőkkel történő kapcsolattartás) és bármilyen olyan segítségnyújtás, tanácsadás, amellyel az ügyfél az ügynököt megkeresi. Tehát az ügynökök tevékenysége - az ügyféllel létrejött szerződésben foglaltak alapján -, az ügyféllel történő folyamatos egyeztetés, kapcsolattartás mellett, lényegében az ügyfelek ügyeinek, pályán kívüli életének - igény szerinti - teljeskörű menedzselésére kiterjed (innen is ered a játékosmenedzser kifejezés).

      Mi szükséges ahhoz, hogy valaki labdarúgó-ügynök lehessen?

          A FIFA által néhány évvel ezelőtt bevezetett új rendszert megelőzően bárki lehetett ügynök. Az új szabályozás azonban - különösen a szakmai sztenderdek szintjének növelése, az ügynökökbe vetett bizalom erősítése, illetve az etikus magatartás FIFA által meghatározott követelményének ügynökökre való kiterjesztése, valamint az átláthatóság növelése jegyében - erőteljesen szigorította a korábbi status quo-t. Jelenleg kizárólag az járhat el ügynökként, aki FIFA által kiállított licensszel rendelkezik.

          A FIFA által kiállított licenszt vizsga letétele útján van lehetőség megszerezni (néhány meghatározott, kivételes esetet leszámítva, amelyek lényegében azoknak a személyeknek a kedvezményes - vizsga mellőzésével történő - licenszhez jutását jelentik, akik már az új szabályozás hatályba lépését megelőzően is rendszeresen végeztek ügynöki tevékenységet).

          Leegyszerűsítve, az lehet ügynök, aki:
          - a vizsgára történő jelentkezéskor, illetve a licensz fennállása alatt megfelel a jogosultsági követelményeknek,
          - sikeres vizsgát tesz,
          - megfizeti az éves licenszdíjat, és
          - teljesíti a kötelező szakmai továbbképzéseket.

          A jogosultsági követelmények közé lényegében olyan feltételek tartoznak, amelyek alapján az ügynököt nem ítélték el meghatározott bűncselekmények elkövetése miatt, illetve nem esik összeférhetetlenség hatálya alá (pl.: nem munkavállalója a FIFA-nak, valamelyik konföderációnak, szövetségnek, vagy klubnak).

          A FIFA által kiírt vizsga során a licenszt szerezni kívánó vizsgázóknak a FIFA alapszabályából és fontosabb szabályzataiból (labdarúgó-ügynöki szabályzat, a játékosok státuszáról és átigazolásáról szóló szabályzat, etikai szabályzat, fegyelmi szabályzat stb.) kell vizsgát tennie angol, spanyol vagy francia nyelven. A vizsga sikeres teljesítéséhez a vizsgázóknak 1 óra alatt egy 20 kérdésből álló feleletválasztós tesztsort kell legalább 75%-ra teljesítenie. A vizsga „nyitottkönyves”, vagyis a FIFA által – az említett anyagra kiterjedően – rendelkezésre bocsátott anyagot a vizsgázók jogosultak használni, ugyanakkor a bukási arány így is jelentős mértékűnek (átlagban nagyjából 50%-osnak) mondható.

          Az éves licenszdíj mértéke a FIFA által évi rendszerességgel körlevélben kerül megállapításra, az összege 2024. évben 600 USD volt.

          A FIFA által kiállított licensz az egész világra vonatkozóan jogosít labdarúgó-ügynöki tevékenység folytatására (fontos ugyanakkor, hogy az egyes nemzeti szövetségek regisztrációs kötelezettséget írhatnak elő a területükön történő tevékenység végzésével összefüggésben).

        Mit nem csinál és mit nem csinálhat egy játékosügynök?

            Természetesen a menedzserek sem tudnak mindent elintézni, nem ülnek sötét, füstös szobában a legnagyobb klubok vezetőivel, és nem tudnak teljesíteni a pályán a játékosok helyett, így értelemszerűen nem tudnak például - ismeretségi alapon sem - „bejuttatni” valakit egy olyan csapatba, amely játékerejét tekintve nem áll a játékos aktuális teljesítményével összhangban.

            A FIFA vonatkozó szabályzata meghatároz bizonyos tilalmakat is a labdarúgó-ügynöki tevékenység vonatkozásában, így például az ügynök:
            - nem kísérelheti meg előmozdítani azt, hogy egy magánszemély (játékos vagy edző) a szerződés lejárta előtt, jogszerűtlenül megszüntesse a munkaszerződését, vagy az abban foglalt bármely kötelezettségét megsértse,
            - nem fizethet vagy ajánlhat jogosulatlan előnyt egy tagszövetség vagy klub tisztségviselőjének vagy alkalmazottjának a labdarúgó-ügynöki szolgáltatásokkal kapcsolatosan; vagy egy magánszemélynek (vagy az érintett magánszemély bármely családtagjának, törvényes képviselőjének vagy barátjának) a képviseleti szerződéssel összefüggésben,
            - nem jogosult kifizetést elfogadni a játékos klubok közötti átigazolásával kapcsolatosan fizetendő átigazolási vagy képzési díjból (ide nem értve azt az esetet, amikor az ügynök az átadó sportszervezetet (is) képviseli), és
            - nem jogosult közvetlenül vagy közvetve részt venni a FIFA játékosok jogállásáról és az átigazolásokról szóló szabályzatában meghatározott hídátigazolásban, vagy a 18bis vagy 18ter cikkében foglaltakat megsértve birtokolni a játékos regisztrációjával kapcsolatos bármely jogot.

          Milyen szaktudás, szakértelem szükséges az ügynöki tevékenységhez?

              Ahogy fentebb részben már utaltunk rá - a FIFA által előírt licensz megszerzésén és fenntartásán túl - a jelenlegi szabályozás nem köti kifejezett végzettséghez az ügynöki tevékenység gyakorlását.

              Habár formális szakmai képesítési előírás - a licensz megszerzését és fenntartását leszámítva - nem kerül meghatározásra a tevékenység végzéséhez, álláspontunk szerint természetesen egy menedzsernek számos olyan területre kiterjedő tudással és tapasztalattal kell rendelkeznie, amelyek ismerete a játékosok számára természetesen nem lehet elvárás, ugyanakkor azok ismerete mégis rendszeresen szükséges lehet a játékosok életében. Menedzserként ezekben a kérdésekben igyekszünk a játékosoknak a lehető legszéleskörűbb és legalaposabb segítséget nyújtani.

              Véleményünk szerint elsődlegesen jogi, gazdasági és sportszakmai ismeretek szükségesek ahhoz, hogy valaki megfelelően el tudja látni a menedzseri teendőket.

              Értelemszerűen jogi és gazdasági ismeretek szükségesek ahhoz, hogy a szerződések, illetve azok egyes rendelkezései, klauzulái megfelelően kerüljenek értelmezésre és megtárgyalásra (a vonatkozó jogi szabályozás által meghatározott keretek között). Habár az ügynök által ellátott tevékenység során inkább a jogi és gazdasági ismeretek alkalmazása merül fel hangsúlyosabban, egy jó ügynök számára nyilvánvalóan elengedhetetlen a megfelelő sportszakmai felkészültség is annak érdekében, hogy az ügyfelek lehetőségeit, mozgásterét megfelelően tudja felmérni és legyen képes „egyengetni” a játékosok útját.

              Csapatunk tagjai - a Csapatunk fülön elérhető részletesebb információk szerint - jogi és gazdasági végzettséggel és e területeken szerzett tapasztalattal rendelkeznek, versenyszerű sportmúltra tekinthetnek vissza, emellett folyamatosan képezik magukat és napi rendszerességgel követik figyelemmel a labdarúgáshoz (és egyéb sportokhoz) kapcsolódó jogi, gazdasági és sportszakmai változásokat, illetve híreket, és szívesen állnak Ügyfeleink rendelkezésére annak érdekében, hogy érdekeik - lehető legteljesebb körben történő - érvényesítése mellett biztonságot, megbízhatóságot, és szakértelmet nyújtsanak számukra abból a célból, hogy Ügyfeleink csak a sportra fókuszálhassanak.

            Amennyiben felvennéd velünk a kapcsolatot vagy bármilyen fentiekkel kapcsolatos kérdésed merült fel, örömmel állunk rendelkezésre a megadott elérhetőségeink bármelyikén!


            Hasonló tartalmakért kövess minket Facebook-oldalunkon, Instagramon és egyéb közösségi média felületeinken!

            Jogi nyilatkozat

            Jelen cikkel összefüggésben fennálló valamennyi szerzői jog a szerzőt, illetve a Kingwood Sportot illeti meg, így annak bármely részének átvételére a szerzői jogról szóló törvény szerint, a szerző(k) előzetes engedélye alapján és minden esetben a hivatkozás és a szerző(k) egyidejű megjelölése mellett van lehetőség.

            Jelen cikkünk a közzétételének napján rendelkezésre álló információk és a megjelölt források alapján, általános jelleggel, tájékoztatási és edukációs jelleggel készült, nem minősül jogi vagy egyéb tanácsadásnak, egyedi ügyben történő felhasználására jellegénél fogva nem alkalmas, így kizárunk minden felelősséget bármely olyan kárral vagy hátránnyal összefüggésben, amely jelen cikk felhasználásából eredően felmerül. 

            Források:
            a sportról szóló 2004. évi I. törvény (sporttörvény)
            FIFA Football Agent Regulations (FIFA Labdarúgó-ügynöki Szabályzat)
            Magyar Labdarúgó Szövetség - Labdarúgó-ügynöki Szabályzat
            FIFA Circulars (FIFA körlevelek)
            https://www.mlsz.hu/hir/jatekoskozvetitok
            Magyar Labdarúgó Szövetség - Közvetítői Szabályzat
            https://fcbusiness.co.uk/news/52-pass-rate-for-first-fifa-football-agent-exam/
            https://www.espn.com/soccer/story/_/id/37638343/nearly-half-fail-new-fifa-test-get-player-agent-license
            https://www.linkedin.com/posts/ffar-online_fifa-football-agent-exam-pass-rate-in-2024-activity-7275521059989188608-5AVg 

            Kapcsolat

            E-mail

            Telefon

            Keress minket!

            Ha további kérdésed merült fel, vagy igénybe szeretnéd venni szolgáltatásunkat, írj e-mailt, üzenetet Facebookon, Instagramon, hívj minket, vagy vedd fel velünk a kapcsolatot az alábbi mezők kitöltésével:

            © Copyright 2024 Kingwood Sport Management Kft. All Rights Reserved.